Ventiliacijų valymą reglamentuojantys įstatymai
Ventiliacijos sistemų valymo įpareigojimą reglamentuoja ir įstatymai. Dokumentuose yra išsamios ventiliacijos kanalų sistemų valymo instrukcijos, tikrinimo dažnumas ir oro kokybės parametrai. Yra rekomenduojama ventiliacijos valymą vykdyti pastatuose, tokiuose kaip:
- gyvenamieji, privatūs namai,
- viešųjų paslaugų pastatai,
- komercinės paskirties objektai,
- ligoninės, klinikos ir privatūs specializuoti kabinetai,
- mokyklos, universitetai, darželiai,
- biurų pastatai
Negalime pamiršti laivų ir traukinių. Šiose transporto priemonėse vėdinimo sistemą reikia valyti maždaug kas du metus. Už efektyviai veikiančią ventiliacijos sistemą yra atsakingas darbdavys, o išsamios nuostatos šia tema yra įtrauktos į darbo kodeksą.
Daugiabučių namų vėdinimo sistemos valymas ir dezinfekcija
Švarios ventiliacijos nauda yra gana plati ir apima daugybę aspektų, kurie gerina mūsų gyvenimo kokybę ir sveikatą. Štai keletas pavyzdžių, kaip gali pasikeisti oro kokybė daugiabutyje:
- eliminuojamas nemalonus kvapas patalpose: kai ventiliacija veikia tinkamai, į patalpas patenka gaivus ir švarus oras. Be to, tinkama ventiliacija padidina oro cirkuliaciją kanaluose ir kambariuose, užtikrindama optimalią temperatūrą. Pavyzdžiui, trauka kanale turėtų būti ne mažesnė nei 162,0 m3/h, kad pirmame aukšte būtų užtikrintas tinkamas oro judėjimas;
- pašalinami nemalonūs kvapai iš kaimyninių butų: tinkamai funkcionuojanti ventiliacija padeda išvengti maisto, kaupiamų daiktų ar kitų nemalonių kvapų plitimo iš kaimyninių butų;
- sukuriamos nepalankios sąlygos pelėsiui: švariai ventiliacijos sistema pašalina drėgmę, taip mažindama galimybę atsirasti pelėsiui. Tai ypač svarbu žiemą, kai nešildomuose namuose gali kauptis perteklinė drėgmė. Per drėgnas oras skatina pelėsių, grybelių ir kitų mikroorganizmų dauginimąsi;
- mažėja alergenų kiekis patalpose: švarios ventiliacijos sistemos naudojimas padeda sumažinti alergenų kiekį patalpose. Dažnas gyvenamųjų patalpų teršalų šaltinis – dulkių erkutės, chemikalai naudojami namų ūkyje, formaldehidas ir karbamidas, esantys baldų ir grindų dengiamosiose medžiagose, ir net kvapai, kuriuos skleidžia žmonės ir naminiai gyvūnai. Užterštas buto oras yra vienas iš alerginių susirgimų gausėjimo priežasčių. Be to, tinkamai funkcionuojanti ventiliacija padeda sumažinti patalpose esančių virusų ir bakterijų kiekį.
- sumažinama gaisro rizika;
- sustabdomas parazitų platinimas: iš šiukšlių šalinimo patalpų (angų) arba kitų butų.
Įkvepiamas oras turi tiesioginį poveikį mūsų sveikatai ir gyvenimo kokybei, todėl ventiliacijos sistemų priežiūra turėtų tapti neatsiejama pastato priežiūros dalis. Oras yra svarbiausia gyvybės egzistavimo sąlyga, tad pasirūpinkite juo.